Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi

  • Anasayfa
  • Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi
Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi

Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi

Sürücü güvenliği eğitimi aslında her sürücünün yaşaması gereken bir eğitim türüdür. Sürücü güvenliği eğitimi, yolda araç kullanan tüm yetkili kişiler tarafından tamamlanmalıdır. Bugün artık standart bir iş yok.

İnsan bakış açısıdır. Bu anlamda güvenli sürüş teknikleri standart bir uygulama değildir.

Güvenli sürüş teknikleri ile ilgili uygulamalar sadece ileri sürüş teknikleri eğitmenlerinin vicdanına ve bilgisine bırakılmıştır.

Bu anlamda çalışma hayatı hep bu sarmallarla çözülüyor. Bazı şirketler hop hop hop para kazanıyorlar, onları eğitimlerinde suçlamıyorum, aslında ne kadar ekmek o kadar su mantığıyla iş yapıyorlar. Artık o kadar anlamsızlaştı ki söylemesen daha iyi diyorsunuz.

Bazı firmalar sadece kendi araçları ile eğitim vermektedir. Bazıları hem araçlarıyla hem de şirket aracıyla uzun süreli sürüş güvenliği eğitimi veriyor. Günümüzde eğitim denilen şey budur. Kırk yıldır bildiğimiz kurslar artık İleri Sürüş Tekniği 1 ve İleri Sürüş Tekniği 2 olarak adlandırılıyor. Ayrıca Kilitlenme Önleyici Fren Eğitimi, Taktik Sürüş, İleri Sürüş, Temiz Sürüş, Güvenli Sürüş gibi birçok kafa karıştıran isim de var.

Peki konu nedir ve bu eğitimler nasıl farklılık gösteriyor? Neden birbirlerinden ayrılar? Aslında ortak özelliklerini yazdığım her yazıda dile getiriyorum. Bunların hepsi güvenli sürüş teknikleri veya güvenli sürüş eğitimidir, bu yüzden onlar için fazla endişelenmeyin.

Sürüş güvenliği eğitimi ve defansif sürüş
Güvenli ve defansif sürüş teknikleri tek eğitimdir. Orijinal adı güvenli ve defansif sürüş olarak benimsenmiştir. Yolda güvenli sürüş bir savunma halidir. Kısacası, bu bir defansif sürüş uygulamasıdır. Bu tam bir isim, ayrı bir eğitim şekli değil.

Adını yaz, değişiklik yap, bildiğin idmanı yap dedik.
Güvenli sürücü eğitimi neden bu kadar önemlidir?
Bir sürü kaza oluyor. Birçok insan ölür. Bu eğitimi tamamlamak kesinlikle gereklidir çünkü sürüş hataları yaparak sadece sürücüye değil, durakta bekleyen yayalara veya karşıdan karşıya geçmekten başka günahı olmayan insanlara da zarar vermiş oluyoruz.

Eh, her zaman sürücü güvenliği eğitiminin neden yüksek kalitede olması gerektiğini söylerim.
Peki bu işin kusuru nedir ki, sadece para odaklı, herkesin açıklayabileceği basit bir şekilde verilebilir mi?

Sürücü güvenliği eğitim kursuna katılanların bunu önemli görmedikleri için her zaman çok sinirlenmişimdir.

Nedir bu kalitesizlik, nedir bu işi bu kadar bozan şeyler?
20km ve 50km hızlarda güvenli sürüş teknikleri uygulanacak. Bu sebeple 1 hafta içerisinde direksiyon tekniği eğitmeni yetiştirilecektir.
Bu sürüş tekniği eğitmeni 1 hafta sonra eğitmen oluyor. 1 ay sonra o bir yarış pilotu.
Diğer bir tuhaflık ise 50km hızın çok fazla deneyimleyeceğiniz anlamına gelmeyen bir hız olmasıdır.

Güvenli sürüş teknikleri hangi hızlarda öğretilmelidir?
Direksiyon eğitimimizde henüz araç kullanamayan acemi sürücülerimizi 120 km'ye kadar hızlara ulaştırıyoruz. Yaşasın kontrolü nerede kaybedeceğini bilir, bırakın sınırlar koysun.
Kısacası arabaya yavaş hızlarda değil, yüksek hızlarda hakim olmanız gerekiyor.
Yani ülkemizde 50km hızla uygulanmakta olan güvenli sürüş teknikleri eğitimleri verilmeye devam edildiği sürece güvenli sürüş eğitimleri ile ülkemizdeki trafik kazalarını azaltamayız. Kimsenin seni üzmesine izin verme.

Cebinize para koyarak, hop-on-off antrenmanları satarak ve 10 dakikada size bir sürü sertifika vererek iş yapmak yerine, sosyal sorumluluk sahibi bir iş yürüttüğünüzü haykırmayın.
Eğer bunlar benim yarış sürücüm güvenli sürüş eğitmenlerinin patronları olsaydı.
Her gün aynı saatte farklı bir sertifika adı vermeyin
Sonunda güvenli sürüş teknikleri ile ilgili iki belge vereceğiz diyerek insanların zaaflarından faydalanmayın.